Jak wyglądają ugryzienia pluskiew?

Jak wyglądają ugryzienia pluskiew?

Pluskwy żywią się krwią jako jedynym źródłem pożywienia. Aby dojrzeć do postaci dorosłej, muszą karmić się raz na każdym z ich niedojrzałych etapów. Dorosłe samice również potrzebują krwi do produkcji jaj. Chociaż pluskwy gryzą ludzi, nie wiadomo, czy przenoszą choroby na ludzi.

Plamy krwi znalezione na pościeli, ukąszenia i obecność odchodów pluskiew i oddanych skórek to tylko niektóre ze wskazań inwazji pluskiew.

Ukąszenia są powszechnie spotykane na częściach ciała, które są bardziej narażone na działanie pluskiew podczas snu – na dłoniach, szyi, twarzy, nogach i ramionach. Chociaż nie zawsze tak jest, ugryzienia pluskiew są często zgrupowane na małym obszarze i czasami mogą występować w linii lub zygzakowatym wzorze. Ukąszenia zwykle wyglądają jak małe, płaskie lub wypukłe obszary, które mogą ulec zapaleniu, swędzeniu, zaczerwienieniu lub pęcherzom.

Reakcje na ugryzienie przez pluskiew nie zawsze pojawiają się natychmiast po ugryzieniu i może minąć kilka dni, zanim pojawią się objawy. Nie każdy reaguje na ukąszenia pluskiew w ten sam sposób.

Rozmiar ugryzień pluskiew zależy od wielu różnych czynników. Pluskwy wstrzykują antykoagulant wraz ze śliną, gdy przebijają skórę, aby pobrać posiłek z krwi. Ten antykoagulant jest głównie odpowiedzialny za to, jak dana osoba reaguje na ukąszenie i określa rozmiar ukąszenia owada. Ponieważ ludzie będą mieli różną wrażliwość na ugryzienie pluskiew, wielkość ugryzienia również będzie się różnić. Innym czynnikiem wpływającym na wielkość reakcji pluskiew jest liczba ugryzień danej osoby. Reakcje na ugryzienia osób wielokrotnie pogryzionych również są zmienne, a ich reakcja może być mniej lub bardziej intensywna wraz ze wzrostem liczby ugryzień.

Pluskwy przebijają ludzką skórę wydłużonymi dziobami, przez które pobierają krew. Ukąszenia pluskiew początkowo nie są bolesne i mogą pozostać niezauważone przez wiele godzin lub dni. Dzięki temu pluskwy mogą pobierać ludzką krew nawet przez 10 minut przy każdym karmieniu. Ukąszenia pluskiew występują najczęściej na odsłoniętej skórze, takiej jak górna część ciała, szyja i ramiona.

U niektórych osób ugryzionych przez pluskwy następnego dnia po ugryzieniu pojawia się swędzenie, czerwone pręgi lub obrzęk. Jednak u niektórych osób ugryzienia mogą nie być widoczne przez kilka dni lub wcale. Wiele osób w ogóle nie reaguje na ugryzienie pluskiew — wiele ugryzień nie pozostawia śladów i pozostaje całkowicie niezauważonych.

W przeciwieństwie do innych owadów, ukąszenia pluskiew mogą czasami pojawiać się w ciasnych liniach wielu małych, czerwonych znaków, gdy wiele pluskiew żerowało wzdłuż odsłoniętego obszaru. Ukąszenia pluskiew mogą powodować swędzenie. Początkowo ofiara może wyczuć lekkie pieczenie. Na palącym obszarze pojawiają się czerwone guzki, znane jako grudki lub bąble (wysypka). W skrajnych przypadkach ukąszenia mogą drastycznie puchnąć lub przekształcić się w zapalenie skóry przypominające pęcherze.

Jeśli pojawi się wysypka po ugryzieniu przez pluskwę, unikaj drapania dotkniętego obszaru. Jeśli wysypka utrzymuje się lub ulega zakażeniu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Pluskwy to insekty żywiące się krwią, więc muszą spożywać krew, aby przeżyć.

Jedna pluskwa zajmuje zwykle więcej niż jeden ugryzienie. Gdy pluskwa wstawi aparat gębowy i znajdzie odpowiednie naczynie krwionośne, zacznie żerować. Jednak znalezienie odpowiedniego naczynia krwionośnego może wymagać więcej niż jednego wstrzyknięcia w skórę. Ponadto pluskwy są bardzo wrażliwe na ruchy gospodarza, którym się żerują. Dlatego też, jeśli śpiąca osoba się poruszy, żerująca pluskwa prawdopodobnie wyjmie aparat gębowy i zacznie szukać krwi na innej części ciała. Ważne jest, aby pamiętać, że liczba ugryzień, które otrzymuje dana osoba, nie jest wskaźnikiem liczby pluskiew, które żywią się tą osobą.

Drapanie ugryzień pluskiew i nieutrzymywanie ugryzień w czystości i dezynfekcji może prowadzić do wtórnej infekcji, która może powodować dalszy obrzęk i krwawienie. Dzieci, osoby starsze i osoby ze słabym układem odpornościowym, szczególnie te, które są przykute do łóżka, mogą rozwinąć wtórne infekcje wynikające z ukąszeń pluskiew.

Ugryzienia zwierząt domowych (np. psów i kotów) będą wyglądać podobnie do ugryzień ludzi, a właściciel zwierzęcia może wręcz podejrzewać, że komar lub pchła ugryzła zwierzę.

Podobnie jak w przypadku ludzi, pluskwy nie przebywają na zwierzętach domowych, ale wracają do chronionego miejsca schronienia po karmieniu. Oprócz ukąszeń obecność odchodów pluskiew, rzucane skóry i podrażnienie zwierzęcia w nocy są również wskaźnikami gryzienia zwierząt domowych przez pluskwy.

Dlatego jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia jest sprawdzenie legowiska zwierzaka i częste pielęgnowanie zwierzęcia, jednocześnie uważając na charakterystyczne oznaki obecności pluskiew.

Jeśli masz podejrzenie, że w Twoim domu mogą znajdować się pluskwy, nie podejmuj samodzielnych działań, tylko skontaktuj się ze specjalistą od zwalczania szkodników z SOSinsekt24.