Ugryzienia szczura

Ugryzienia szczura

Szczury wyposażone są w duże zęby i gdy są zagrożone, zadają bolesne ukąszenia. Zdrowe szczury zazwyczaj unikają ludzi i wolą być aktywne, gdy jest cisza. Jednak gdy zostaną osaczone, rzucą się i ugryzą, aby się obronić. Ślina niektórych gatunków szczurów przenosi niebezpieczne choroby. W rzadkich przypadkach ofiary ugryzień szczurów mogą nabawić się gorączki. Ludzie pogryzieni przez gryzonie są również podatni na infekcje tężcowe.

Ukąszenia szczura mogą być płytkie lub głębokie. Niektóre wykazują pojedyncze rany kłute, podczas gdy inne wykazują wielokrotne otarcia. Często występuje krwawienie. Chociaż infekcja jest rzadka, wszystkie ukąszenia gryzoni powinny być szybko i dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane. Szczepienia przeciw tężcowi mogą być wymagane dla osób, które nie otrzymały ich w ostatnich latach. Osoba ugryziona przez szczura powinna zwrócić się do lekarza.

Symptomy i objawy

Typowe objawy ukąszenia szczura to ból, zaczerwienienie, obrzęk wokół ukąszenia i wtórna infekcja ropna. Inne objawy ukąszenia szczura mogą obejmować te związane z infekcjami bakteryjnymi znanymi jako gorączka.

Ból mięśni, wymioty, ból stawów, ból głowy, gorączka i wysypka są częstymi objawami paciorkowcowej gorączki po ukąszeniu przez szczura. Objawy zwykle pojawiają się 3-10 dni po ugryzieniu człowieka przez zarażonego szczura.

Objawy gorączki po ugryzieniu przez szczury spiralne są różne, ale zazwyczaj są to nawracająca gorączka, owrzodzenie w miejscu ugryzienia, obrzęk, obrzęk węzłów chłonnych i wysypka. Objawy te mogą wystąpić od jednego do trzech tygodni po ugryzieniu przez zarażonego szczura.

Szczury i myszy bardzo rzadko są zakażone wścieklizną, a ich ukąszenia nie przenoszą tej choroby na ludzi.

Za każdym razem, gdy ktoś zostanie ugryziony przez zwierzę, najlepiej zasięgnąć profesjonalnej porady lekarskiej.