Pluskwy i choroby

Pluskwy i choroby

Przeważającym stanowiskiem medycznym jest to, że działania pluskw są chorobotwórcze, ale nie wiadomo, czy przenoszą choroby. Chociaż niektóre źródła twierdzą, że pluskwy są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się trądu, gorączki Q, orientalnych ran i brucelozy, to przypadki te są słabo udokumentowane.

Jednak wtórna infekcja może wystąpić, jeśli ktoś nie utrzyma ukąszeń w czystości i dezynfekcji. Może to prowadzić do obrzęku i krwawienia z ukąszeń. Infekcje częściej rozwijają się u dzieci, osób z osłabionym układem odpornościowym i osób starszych, zwłaszcza tych, które są przykute do łóżka i nie mogą chodzić. Ponadto niektóre osoby ugryzione przez pluskwy doświadczały reakcji alergicznych, które wymagają pomocy medycznej, zwłaszcza gdy są narażone na liczne ukąszenia.

Największym zagrożeniem, jakie stwarzają pluskwy, jest podrażnienie ugryzień lub obawy psychologiczne skutkujące brakiem snu i stresem. Ukąszenia pluskiew zazwyczaj nie stają się widoczne od razu. Pojawienie się śladu może trwać dzień lub więcej. Niektórzy ludzie nigdy nie reagują na ugryzienie. W skrajnych reakcjach mogą pojawić się duże bąble. Bąble te stopniowo zmniejszają się, stając się małymi, czerwonymi plamkami.

Ukąszenia pluskiew mogą powodować swędzenie, a także mogą obrzęk lub zapalenie skóry przypominające pęcherze. Ważne jest, aby pamiętać, że inne insekty, niż pluskwy, mogą również powodować podrażnienia skóry.

Jeśli masz ukąszenia lub inne reakcje skórne, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli pluskwy są obecne w domu, należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w usuwaniu pluskw.